Poziom witaminy D

Statystyki pokazują, że ok. 90% polskiej populacji jest dotknięte niedoborem witaminy D. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej dawki suplementacji oraz monitorowanie jej wpływu na zmiany stężenia witaminy D. Dlatego należy regularnie kontrolować poziom witaminy D.

Rola witaminy D jest kluczowa w utrzymywaniu prawidłowego stężenia wapnia we krwi, a tym samym odpowiedniej struktury i funkcji kośćca. Poza układem kostnym wpływa ona także na układy: nerwowy, mięśniowy, immunologiczny, krążenia czy rozrodczy. Jej prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne, niektóre typy nowotworów, cukrzycę, choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.

Metabolizm witaminy D jest bardzo złożony, a w jego efekcie powstaje wiele form o różnorodnym charakterze. Pod względem ilościowym we krwi dominują związki:

  • główne prekursory aktywnej formy witaminy D: 25(OH)D2 i 25(OH)D3
  • forma epimeryczna 3–epi–25(OH)D3
  • katabolit 24,25(OH)2D3

Każdy z opisanych parametrów ma zupełnie inne działanie, a niewłaściwy poziom jego stężenia może wynikać z odmiennych przyczyn. Dlatego tak ważna jest jak najbardziej adekwatna ocena ich zawartości. Mimo to jedynym badanym w polskich laboratoriach parametrem jest całkowite stężenie 25(OH)D, co nie daje pełnego obrazu metabolizmu klinicznego witaminy D.

Oferujemy Państwu nowoczesne badanie metabolitów witaminy D z krwi pobranej z palca lub płatka ucha nanoszonej na bibułę testową.

Metoda poboru materiału dobadania charakteryzuje się niską inwazyjnością, a zastosowanie nowoczesnej metody oznaczenia(LC-MS/MS) pozwalana selektywne, dokładne, ilościowe oznaczenie zawartości metabolitów:
25(OH)D2, 25(OH)D3, 3-epi-25(OH)D3 oraz 24,25(OH)2D3.

Cena badania: 90zł

Czas oczekiwania na wyniki: 5dni roboczych

Przykładowy wynik możesz obejrzeć tutaj

Dodatkowe informacje nt. metabolitów wit. D znajdziesz tutaj