Promedicum

Nietolerancje pokarmowe

Nigdy dotąd żywność nie była tak uboga w składniki odżywcze i bogata w substancje toksyczne, jak obecnie. W rezultacie, u coraz większej ilości osób, równowaga systemu immunologicznego ulega zaburzeniu. Skutkuje to, między innymi, wytwarzaniem przeciwciał przeciwko wybranym pokarmom czyli nietolerancjami pokarmowymi

Szacuje się, że z nietolerancją pokarmową zmaga się obecnie około 20% całej populacji. Zjawisko, pomimo że powszechne, bywa bardzo często mylone z alergią pokarmową. Warto jednak zaznaczyć, ze obydwa te schorzenia znacząco się od siebie różnią i – co za tym idzie – nie powinny być ze sobą utożsamiane.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Najogólniej rzecz ujmując mianem nietolerancji pokarmowej określa się niemożność strawienia lub/i prawidłowego przyswojenia przez organizm niektórych substancji pokarmowych. Za powstanie takiego stanu rzeczy odpowiada przede wszystkim brak enzymów, które umożliwiałyby ich rozłożenie oraz przewlekłe procesy zapalne błony śluzowej jelit. Do najczęściej występujących w Polsce nietolerancji pokarmowych zaliczamy:

  • nietolerancję laktozy
  • nietolerancję histaminy
  • nietolerancję fruktozy

Osoby, u których stwierdzone zostały nietolerancje pokarmowe powinny w szczególnym stopniu zadbać o prawidłową i zbilansowaną dietę. Oczywiście nie wszystkich produktów da się uniknąć, ale warto przynajmniej znacząco je ograniczyć.

W naszej placówce wykonają Państwo kompleksowe testy na nietolerancję pokarmową. Przewidujemy możliwość dopasowania paneli diagnozowanych składników pokarmowych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ponadto, w koszt badania wchodzi również zindywidualizowany poradnik dietetyczny, dzięki któremu będziecie mogli Państwo krok po kroku, nauczyć się życia z nietolerancją oraz dowiecie się, jakie suplementy diety najlepiej przyjmować.

Czym objawiają się nietolerancje pokarmowe?

Objawami nietolerancji pokarmowych często są problemy z trawieniem, bóle stawów, głowy, zmęczenie, problemy ze skórą, a nawet ADHD, depresja czy astma. Tak długa lista problemów zdrowotnych wywołanych nietolerancjami pokarmowymi spowodowana jest tym, że nietolerancje pokarmowe prowadzą do stanów zapalnych w organizmie.

Niezależne badania ośrodków naukowych wielu krajów wykazały u 75% badanych pacjentów związek pomiędzy występowaniem nietolerancji pokarmowych, a nasileniem objawów różnych schorzeń, takich jak: zespół jelita nadwrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, itp.

Jak diagnozujemy?

Nietolerancję pokarmową można wykryć badając krew na wskaźnik poziomu antygenu IgG, powiązanego ze spożywaniem konkretnych pokarmów. Nietolerancja pokarmowa określana jest również  'alergię opóźnioną', gdyż jej objawy mogą pojawiać się do 72 godzin od spożycia uczulającego pokarmu. Często się zdarza, że osoby testowane na typową alergię (w oparciu o antygen IgE), mają wynik negatywny, jednak mogą cierpieć z powodu niezdiagnozowanych alergii opóźnionych zwanych potocznie nietolerancjami pokarmowymi.

Co proponujemy?

Na podstawie wyników badań testów na Nietolerancje Pokarmowe  określamy indywidualną dietę, której przestrzeganie pozwala eliminować źródła problemów zdrowotnych,  poprawiając tym samym komfort życia.