Promedicum

Neuroprzekaźniki i hormony stresu

AdobeStock 187167062 small

Badanie neuroprzekaźników i hormonów stresu StressPrint pozwala określić wskaźnik aktualnego obciążenia organizmu stresem. Na podstawie wyniku badania można odbudować równowagę neurohormonalną organizmu indywidualnie dobranym planem żywieniowymi suplementacyjnym. W badaniu oznaczane jest 8 kluczowych neurohormonów.

  • Z moczu: serotonina (hormon szczęścia), dopamina (hormon motywacji i koncentracji), adrenalina (hormon wydolności i stresu), noradrenalina (hormon sprawności umysłowej), glutaminian (naturalna substancja pobudzająca) i GABA (naturalny środek uspokajający)
  • Ze śliny: kortyzol (hormon adaptacji stresu i aktywności) oznaczany w trzech punktach dnia i DHEA (hormon młodości) oznaczany w dwóch punktach dnia

Ważne: Kortyzol i DHEA mogą być również oznaczane z surowicy, jednak oznaczenie wolnego kortyzolu, z którego można odczytać poziom stresu, można przeprowadzić jedynie ze śliny, co gwarantuje jedynie badanie StressPrint dzięki nowoczesnym technikom Salivette® oraz procedurze DrySpot chronionej europejskim patentem przez LDN (Labor Diagnostika Nord GmbH & CO. KG).

Komu zaleca się badanie StressPrint?

  • Osobom poddanym przewlekłemu stresowi psychologicznemu np. pracownikom korporacji, służby zdrowia, pracownikom zmianowym, policjantom, strażakom, ochroniarzom
  • Osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne i neurologiczne: depresja, przewlekłe zmęczenie, nerwice, lęki, ADHD, choroba Parkinsona, schizofrenia, autyzm, problemy z koncentracją, bezsenność
  • Osobom uprawiające wyczynowo sport
  • Kobietom z zaburzeniami hormonalnymi np. zespołem napięcia przedmiesiączkowego, zespołem policystycznych jajników
  • Osobom z zaburzeniami libido
  • Osobom cierpiącym fibromialgię i nadwrażliwym na ból
  • Osobom cierpiącym przewlekłe bóle głowy i migreny
  • Osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne
  • Osobom z nadwrażliwościami pokarmowymi
  • Osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi np. IBS, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby zapalne jelit
  • Osobom skarżącym się na kołatanie serca, drżenie rąk i ciągły niepokój
  • Osobom z problemami skórnymi skórne np. trądzikiem, AZS
  • Osobom cierpiącym na częste infekcje wirusowe i bakteryjne np. opryszczka, angina
  • Osobom z zaburzeniami metabolicznymi np. otyłością, insulinoopornością, cukrzycą typu 2

Czynniki stresu

Czynniki wywołujące stres są bardzo różnorodne. Powszechnie przyjmuje się, że stres jest wywoływany czynnikami psychologicznymi np. trudną sytuacją życiową, wymagającą pracą.Jednak stres może wywoływać także nieprawidłowe odżywiane, brak snu, nadwrażliwości pokarmowe, kofeina, hałas, intensywny wysiłek fizyczny…

Kiedy stres staje się szkodliwy?

Stres jest fizjologiczną odpowiedzią na czynniki środowiskowe. Jednak w okresach zwiększonego poziomu stresu, organizm potrzebuje fazy regeneracji, podczas których układ neurohormonalny wraca do stanu równowagi (homeostaza). Zużyte neurohormony mogą być wtedy ponownie zsyntetyzowane i z magazynowane w tkankach. Stres staje się przewlekły gdy brakuje fazy regeneracji. W takiej sytuacji organizm przestaje być zdolny do syntezy odpowiednich ilości neurohormonów. Dochodzi do rozchwiania układu neurohormonalnego.

Jakie są konsekwencje przewlekłego stresu?

Skutki przewlekłego stresu mogą być bardzo poważne. Pośród nich są choroby psychiczne oraz depresja. Szacuje się, że z depresją żyje ponad 300 milionów ludzi na świecie, a 800 000 z nich  co roku umiera z powodu samobójstw! W Polsce depresja stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich, co kosztuje budżet Państwa najwięcej ze wszystkich chorób, na które pobierane są świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Przewlekły stres to także ryzyko chorób o podłożu organicznym jak zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny mózgu, nowotwory, choroby autoimmunologiczne i alergie, zespół jelita nadwrażliwego, wrzody żołądka i dwunastnicy, migrena.

Cenę badania sprawdzisz w cenniku.

Czas oczekiwania na wynik: do 20 dni roboczych (materiał wysyłany do Niemiec)

Przykładowy wynik możesz obejrzeć tutaj