Promedicum

Choroby autoimmunologiczne

Kiedy system odpornościowy jest silny i zdrowy, korzysta na tym całe ciało, a organizm jest dobrze chroniony. Ale kiedy działa słabo, staje się źródłem problemów. Organizm może stać się podatny na infekcje czy nowotwory lub nadmiernie reagować, wywołując stany zapalne – AZS czy astmę. W skrajnych przypadkach, sam może zacząć atakować poszczególne narządy, produkując przeciwciała skierowane przeciwko zdrowym komórkom. Mówimy wtedy o chorobach autoimmunologicznych. Przykładowo, w przebiegu choroby Leśniewskiego-Crohna organizm atakuje układ pokarmowy, w przypadku łuszczycy - skórę a czasem także stawy, a w przebiegu choroby Hashimoto - tarczycę.

Ponieważ przyczyny występowania chorób autoimmunologicznych nie są jasne – wymienia się wśród nich, między innymi, genetykę, stres, nietolerancje pokarmowe – walka z tymi chorobami jest bardzo trudna. Zawsze potrzebne jest też specjalistyczne leczenie.

Z drugiej strony, pogłębiona diagnostyka, jaką oferujemy pozwala tak dobrać dietę i suplementację, by wyciszyć objawy choroby, obniżyć dawki leków farmakologicznych i w ten sposób przyczynić się do poprawy jakości życia.

Proponowana diagnostyka

Proponowane leczenie